За що відповідають амінокислоти в організмі людини?

Амінокислоти — це хімічні сполуки, назва яких походить від повного хімічного терміна «альфа-амінокарбонова кислота». Вони є дуже важливою складовою раціону кожної людини, утворюючи білки та забезпечуючи величезну кількість процесів, що відбуваються в організмі людини. Загальновизнано, що існує понад 320 амінокислот і вони поділяються на т.зв білкові та небілкові амінокислоти.

Протеїнові амінокислоти, як можна здогадатися, теоретично більш важливі, і їх існує два типи: екзогенні, яких 8, і організм не може поєднувати або виробляти їх сам. Однак існує 12 ендогенних амінокислот, і організм здатний синтезувати їх самостійно. Тому вони є досить великою групою хімічних сполук, тому варто знати, яку роль вони відіграють в організмі людини і, наприклад, чи варто їх доповнювати?

Яку роль відіграють амінокислоти в організмі людини?

Їх основна і найпоширеніша роль вже стала відомою – амінокислоти є основними будівельними блоками білка, але це не єдине їх використання. Вони беруть участь у багатьох процесах в організмі людини, тому варто подбати про їх належний рівень. Для чого, серед іншого, вони відповідають?

  • Вони забезпечують синтез багатьох важливих хімічних сполук – численних гормонів, нейромедіаторів, пуринових і піримідинових основ тощо.
  • Вони забезпечують виробництво енергії – що особливо важливо для спортсменів, але не тільки. Це можливо через процес горіння з утворенням води та вуглекислого газу.
  • Утворення жирів і вуглеводів – це результат змін, які зазнають амінокислоти.
  • Зростання людського тіла – амінокислоти, такі як аргінін і лізин, допомагають у синтезі гормону росту, а в поєднанні вони можуть збільшити його в організмі людини.
  • Правильна робота внутрішніх органів – амінокислоти в першу чергу необхідні м’язовим тканинам, але також вони позитивно впливають на роботу печінки, системи кровотворення і центральної нервової системи.

Це показує, наскільки важливу роль відіграють різні види амінокислот в організмі людини. Звичайно, не всі вони мають однакові властивості, але варто відзначити їхній вплив на численні процеси, щоб зрозуміти їх загальну роль як групи хімічних сполук.

Які амінокислоти варто доповнювати під час фізичної активності?

Для людей, які регулярно займаються спортом або мають регулярний план тренувань, рекомендується використовувати т.зв амінокислоти з розгалуженим ланцюгом, які отримали свою назву завдяки своїй структурній структурі. Ми говоримо про валін, лейцин та ізолейцин, і вони входять до складу багатьох добавок, таких як BCAA та ін.

Вони мають антикатаболічні властивості, позитивно впливають на ріст м’язової тканини, зменшують відчуття втоми після тренувань і покращують регенерацію м’язів. Які ще добавки можуть бути корисними для фізично активних людей?

  • EAA – це т.зв комплекс екзогенних амінокислот. Вони мають ширший склад, ніж BCAA, тому їх використання також буде ширше.
  • Глютамін – це ендогенна амінокислота. Хоча він частково виробляється в організмі людини, адже приблизно 30% його присутності надходить з їжею. Її участь у багатьох процесах призвела до появи кондиціонера.

Варто також зазначити, що амінокислоти доступні в добавках у багатьох різних сумішах і пропорціях, тому, наприклад, BCAA доступний у багатьох варіантах, а не лише зі смаками.

Юлія Ковальчук

Юлія Ковальчук

Мені 25 років, і я захоплююся йогою та тренуваннями в спортзалі. Поєднуючи ці два види спорту, я розвиваю і тіло, і розум. Я люблю виклики і прагну збалансувати силу, гнучкість і душевний спокій за допомогою щоденних тренувань. Це мій життєвий девіз: у здоровому тілі – здоровий дух.

Рекомендовані статті